Witamina K należy do grupy związków chemicznych, wśród których wyróżniamy substancje pochodzenia naturalnego, rozpuszczalne w tłuszczach, czyli witaminy K1 oraz K2, a także preparaty syntetyczne, czyli witaminę K3, które są rozpuszczalne zarówno w tłuszczach, jak i w wodzie.
Witamina K2 stanowi doskonały nośnik wapnia w organizmie, przez co ma znaczący wpływ na kondycję układu kostnego, a jej niedobór może powodować problemy z układem krążenia. Białka MGP, które występują w kościach są zależne od dostępności witaminy. Kiedy są one aktywne wapń jest bez problemu transportowany do kości. Brak witaminy K2 powoduje ograniczenie ich działania, przez co wapń nie jest w stanie dotrzeć do układu kostnego i odkłada się w tętnicach, niszcząc układ krwionośny. Sytuacja ta może zwiększać ryzyko występowania osteoporozy oraz nadciśnienia i miażdżycy.
Pomimo że do tej pory nie stwierdzono hiperwitaminozy spowodowanej przyjmowaniem witaminy K2, preparaty z tą substancją należy stosować zgodnie z zaleceniami. Ponieważ wpływa ona znacząco na krzepliwość krwi, każdy kto przyjmuje leki przeciwzakrzepowe powinien konsultować się z lekarzem w kwestii możliwości dodatkowej suplementacji witaminą K